Yeni Başlayan ve Görev Yeri Değişen Aile Hekimi İşlemleri
03 Ocak 2022


AİLE HEKİMLİĞİNE YENİ BAŞLAYAN HEKİMLERİNİN YAPACAĞI İŞLEMLER

Ayrılış/Başlayış

 

03/01/2022 tarihinde görev yaptığınız İlçe Sağlık Müdürlüğünden veya Kurumunuzdan ayrılışınızı yapınız

-Yine aynı gün, yerleştiğiniz Aile Hekimliği Birimi hangi İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı ise o İlçe Sağlık Müdürlüğüne giderek başlayışınızı yapınız.

 

Sözleşmeler

 

-Ayrılış/Başlayış evraklarınız ile birlikte Şanlıurfa İl Sağlığı Müdürlüğü Personel ve Destek Hizmetleri başkanlığına giderek Aile Hekimliği Hizmet Sözleşmesini imzalayınız.

-Kira Sözleşmesi/Ayrılış-Başlayış bildirim işlemlerini yapmak için İl Sağlık Müdürlüğü Personel ve Destek Hizmetleri Başkanlığı (Aile Hekimliği Maaş Mutemetliği Birimi) gidiniz.

 

İzleme Değerlendirme ve İstatistik Biriminde Yapılacak İşlemler

 

- KDS şifrenizi, Aile Hekimliği Birim Kodunuz ve ÇKYS Birim Kodunuzu alınız.

- Biriminizde hangi Aile Hekimliği Bilgi Sistemi Yazılımını (AHBS) kullanacağınızı ilgili personellere bildiriniz.

 

 

Mernis Kullanıcı Bilgileri ve E-İmza Başvuruları

 

Mernis Kullanıcı Bilgilerini, İl Sağlık Müdürlüğü Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğünden veya 0 (414) 318 70 39 numaralı telefonu arayıp Ad-Soyad, Statik IP ve Birim ÇKYS Kodu bilgilerini vererek alabilirsiniz.

 

- Elektronik imzanız yoksa veya yenilenme tarihi gelmiş ise  (E-İmza) başvurunuzu Personel ve Destek Hizmetlerinde Hüseyin GÜLEL veya Zeki BİLGİN’ in yanında başvuru yapabilirsiniz.

 

Not: Mernis Kullanıcı bilgilerini almak için Aile Sağlığı Merkezinde kullandığınız/kullanacağınız internet bağlantısının Statik IP numarasına sahip olması gerekmektedir.

 

Hekimin Bizzat Kendisinin yapması gereken işlemler

 

1) SGK Medula Şifresi

 

İlk defa E-reçete şifrenizi almak için Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) https://medeczane.sgk.gov.tr./doktor/login.jsp adresinden “Kullanıcı Tanımlama İşlemleri” bölümüne giriniz.

(SGK da tanımlı değilsiniz uyarı alan hekimler 2541 arayarak İlhami DURMAZ ile iletişime geçerek SGK sistemine tanımlatması gerekmektedir.)

 

2) E-Reçete Sistemi

 

E-Reçete sistemine e imza ile giriş yaparak ( https://recetem.enabiz.gov.tr/ ) “Profil Bilgilerim” kısmından “Tesis Ekle” kısmına tıklanarak Birimin ÇKYS Kodu girilerek birim kaydedilmesi yapılır.

 

3) Sağlık E-Posta

 

Saglik.gov.tr uzantılı e-posta adresiniz yoksa ( https://eposta.saglik.gov.tr)  başvurunuzu yapınız.

    EBYS-SİNA-EKİP Portal gibi Sistemlerde aktif kullanabilmeniz için gereklidir.

 

 

AİLE HEKİMLİĞİ BİRİM DEĞİŞİKLİĞİ YAPAN HEKİMLERİN YAPACAĞI İŞLEMLER

Ayrılış/Başlayış- Zeyilname

 

03/01/2022 tarihinde görev yaptığınız Aile Hekimliği Biriminizden ayrılışınızı yapınız

-Yine aynı gün, yeni yerleştiğiniz Aile Hekimliği Birimi hangi İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı ise o İlçe Sağlık Müdürlüğüne giderek başlayışınızı yapınız

-Ayrılış/Başlayış evraklarınız ile birlikte İl Sağlık Müdürlüğü Personel ve Destek Hizmetleri Başkanlığına giderek mevcut Aile Hekimliği Hizmet Sözleşmesiniz devam etmek suretiyle “Zeyilname” imzalamanız gerekmektedir.

 

 

Mernis Kullanıcı Bilgileri Değişikliği

 

Yer değiştirme işleminde Mernis Kullanıcı adı ve şifresi değişmez ancak İl Sağlık Müdürlüğü Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğünü arayarak 0 (414) 318 70 39 yerleştiğiniz yeni birimin Statik IP ve ÇKYS Birim Kodunu güncellemelisiniz.

 

E-Reçete Sistemi

-E-Reçete sistemine e imza ile giriş yaparak ( https://recetem.enabiz.gov.tr/ ) “Profil Bilgilerim” kısmından “Tesis Ekle” kısmına tıklanarak yeni biriminizin ÇKYS Kodu girilerek kaydetmeniz gerekmektedir.

 

NOT:

  • 1-Kurada yerleşip sözleşme imzalamak istemeyen hekimler 1 yıl süre ile Aile Hekimliği kurasına müracaat edemez.                                                                                                                                                                          
  • 2-Kurada yerleşip zeyilname imzalamak istemeyen Aile Hekimleri Eski Görev yerindeki Sözleşmesi fesh olup 1 yıl süre ile Aile Hekimliği kurasına müracaat edemez                                                                        
  • 3-Gruplandırılmış Aile Hekimliği Birimlerine yerleşen hekimler;göreve başladıkları gün mevcut gruplarında devam etmek için Aile Hekimliği Uygulama Şube Müdürlüğüne müracaatta etmelidir. Aksi takdirde Aile Hekimliği Birimlerinin gruplarının belirlenmesi hakkındaki 2011-3 genelgesi doğrultusunda Gruplu yerleştikleri birimde Grupsuz olarak değerlendirilecektir.
  • 4-Gezici Nüfus olan Birimleri tercih eden hekimlerin gezici programlarını güncelleyip Aile Hekimliği Birimine Bildirilmesi
  • 5-Atandığınız Birimin program yedeğini daha önceden görev yapan hekimden almanız hasta iletişim bilgileri açısından önem arz etmektedir.
  • 6-USS Yönetim sisteminde birime atama işlemi her ayın 4. günü (tatile denk geliyorsa takip eden ilk mesai günü) 09:00-12:00 saatleri arasında Bilgi İşlem ve İstatistik Birimi tarafından yapılmaktadır. Birime atama işlemi tamamlandıktan sonra kullandığınız AHBS yazılımından biriminizin nüfus bilgilerini çekerek yazılımıza kaydedebilirsiniz. Bu işlem ile ilgili 0 (414) 318 73 94 veya 0 (414) 318 72 78 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.


İzleme, Değerlendirme ve İstatistik Birimi

Telefon No: 
0 414 318 7394
0 414 318 7278