Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü
T.C. Sağlık Bakanlığı
Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

KADINA ŞİDDETE HAYIR

Güncelleme Tarihi: 15/12/2017

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Etkinlikleri
Dünya Sağlık Örgütü Kadına Yönelik Şiddeti; “Cinsiyete dayanan, kadını inciten, ona zarar veren, fiziksel, cinsel, ruhsal hasarlarla sonuçlanma olasılığı bulunan, toplum içerisinde ya da özel yaşamında ona baskı uygulanması ve özgürlüklerinin keyfi olarak kısıtlanmasına neden olan her türlü davranış” şeklinde tanımıştır. Bu tanıma daha sonra ekonomik ihtiyaçlardan yoksun bırakarak uygulanan ekonomik şiddette dâhil edilmiştir. 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1999 yılında, 25 Kasım’ı “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” ilan etti. Bu çerçevede, her 25 Kasım’da tüm ülkelerde çeşitli etkinlikler düzenleniyor, kadına yönelik şiddet konusunun gündeme gelmesi, tartışılması ve farkındalık yaratılması sağlanmaya çalışılıyor.

 

Bu kapsamda Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü olarak Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bir dizi faaliyetler düzenlenmiştir.

 

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü’nde Harran Üniversitesi işbirliği ile  “Kadına Yönelik Şiddet” konulu konferans düzenlenmiştir. Açılış konuşmasını Dr. Hasan Şık’ın yaptığı konferansta;  Ruh Sağlığı Programı, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Biriminde Sosyal Hizmet Uzmanı olarak çalışan Muhammed Zorlu, Harran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği öğretim üyesi olarak görev yapan Yrd. Doç. Dr. Selma Kahraman, Şanlıurfa Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi çalışanı Fatma Gümüş tarafından konu ile alakalı sunum yapılmıştır.

Ayrıca, İlimiz İlçe Sağlık Müdürlükleri çalışanlarınca 262 kişiye Kadına Yönelik Şiddete Hayır farkındalığı eğitimleri düzenlenmiştir.  İl içinde halkın görebileceği çeşitli yerlere afişler asılarak stantlar kurulmuştur. “Kadına Şiddete HAYIR” yazılı turuncu tişörtler basılarak gençlik merkezleri ve il içinde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele eğitimlerine katılan halka dağıtılmıştır. İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları arasından futbol müsabakası düzenlenmiş ve takımlar turuncu tişörtleri giyerek dostluk müsabakası düzenlenmiştir. 


IMG_3834.JPG