Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü
T.C. Sağlık Bakanlığı
Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

“KETEM’E GİDECEK VAR”

Güncelleme Tarihi: 23/10/2017


Meme kanseri, gerek gelişmiş, gerekse gelişmekte olan ülkelerde kadınlarda en sık görülen kanser türüdür ve kadınlarda kanserden ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede kadınların bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından beri Ekim ayında “Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” kapsamında yurt genelinde ve ilimizde çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir.

 

İlk doğumun ileri yaşta olması, hiç doğum yapmamış olmak, , erken adet görüp geç menopoza girmek, kontrolsüz hormon ilacı kullanmak, 1.derece akrabalarında meme kanseri öyküsü olması ve obezite meme kanseri riskini arttırabilmektedir.

 

Meme kanserinde genellikle ağrısız kitle (memede, koltuk altında) ,nadiren ağrı, meme başı akıntısı (özellikle tek taraflı, kanlı ), meme başının içeri çekilmesi, meme derisinde kalınlaşma, kızarıklık, meme ucunda kabuklanma, memede portakal kabuğu görünümü önemli belirtilerdendir.

Meme kanserini kitlenin ele gelmediği erken dönemde yakalayabilmek için başvurulan en önemli tanı aracı “Mamografi”dir ve meme kanserinin daha sık görüldüğü 40-69 yaş arası kadınlara uygulanmaktadır. Ultrasonografi ise bazı olgularda mamografiye önemli bir destek oluşturan bir tanı yöntemdir.

 

Meme kanseri ile mücadelede erken tanı için, kadınların meme kanserinin farkında olması (eğitim) , Kendi Kendine Meme Muayenesi (ayda bir kez), Klinik Meme Muayenesi (yılda bir kez hekim muayenesi) ve Tarama Mamografisi çekilmesi (iki yılda bir kez) gerekmektedir. Bu yöntemleri birbirinden ayırmak mümkün değildir.

 

Kişilerin henüz hastalık belirtisi ortaya çıkmadan KETEM’ e başvurmaları ve kendilerine uygun tarama programlarına dâhil olmaları çok önemlidir. Çünkü “Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır.”
IMG_3447.JPG
IMG_3490.JPG
IMG_3392.JPG
IMG_3389.JPG

 Bu gerçekten yola çıkarak farkındalık oluşturmak adına Büyükşehir Belediyesi ile ortak hazırladığımız Ketem Durağı’nı ‘’ Ketem’e gidecek var’’ sloganıyla açtık. Açılış Büyükşehir Belediye Başkanı’nın eşi Ecz. Sema Çiftçi, Sağlık İşleri Birim Sorumlusu Selim Yücel, İl Sağlık Müdürlüğü Koordinatörü Dr. Hasan Şık, Kanser Birimi Sorumlusu Uzm.Dr. H.Bilge Kaan Kilimci ,Ketem ve Kanser Birimi çalışanlarının katılımlarıyla gerçekleşti.